Porównaj najlepsze oferty operatorów
oszczędź nawet 50%

Sprawdź oferty na Internet światłowodowy - wprowadź swój adres

Podając adres sprawdzisz dostępność ofert i operatorów w Twoim budynku

Jak działa światłowód w domu lub w firmie?

Typowy światłowód wykorzystuje rdzeń - w bardziej zaawansowanych wariantach jest ich więcej - który powstaje z włókna szklanego lub półprzewodnika. Rdzeń wykorzystywany jest przez internet światłowodowy do transferu danych i informacji. Przyjmują one format wiązki świetlnej, która ma określone cechy: od długości po częstotliwość działania czy indywidualne parametry.

Można więc przyjąć, że internet światłowodowy wykonany z włókna szklanego i używający do transmisji technologii światła jest niczym ludzki włos.

 

Jakie są oferty internetu światłowodowego?

Światłowód oferują obecnie praktycznie wszystkie firmy telekomunikacyjne zapewniające łącza stacjonarne. Firmami, które proponują światłowód są:

 

 

Kto zapewnia najszybszy światłowód w Polsce?

Internet światłowodowy to obecnie najlepsza, najbardziej nowoczesna i zdecydowanie najkorzystniejsza pod względem wydajności technologia, jaką zapewniana jest sieć. Najszybszy internet światłowodowy zapewnia obecnie INEA. Według zestawienia z lipca 2020 r. najszybszy światłowód w Polsce zapewniały:

 • ● INEA (średnia prędkość pobierania: 185 Mb/s)
 • ● Netia (średnia: 163 Mb/s)
 • ● Orange (średnia: 152 Mb/s).

Serwis Speedtest analizujący prędkości łączy internetowych, w kontekście światłowodu wyróżnił również dostawców lokalnych takich jak:

 • ● Beskid Media
 • ● Skynet
 • ● Art-Com
 • ● Promax
 • ● Bialnet.

 

Ile kosztuje internet światłowodowy?

Operatorzy internetu światłowodowego zapewniają go w kilku wersjach cenowych w zależności od prędkości łącza. To zazwyczaj przedziały:

 • ● światłowód do 300 Mb/s
 • ● światłowód do 500-600 Mb/s
 • ● światłowód do 1 Gb/s.

Średnia cena internetu światłowodowego to obecnie 54 zł. Najtańsze oferty światłowodu można znaleźć już za ok. 50 zł. Internet światłowodowy ok. 1 Gb/s to cena ok. 70-80 zł. Szczegółowe cenniki prezentuje platforma do zamówień online, PanWybierak.pl.

 

Jak działa światłowód symetryczny?

Internet światłowodowy symetryczny to technologia, która umożliwia wysyłanie i ściąganie plików z tą samą prędkością. W przeciwieństwie do większości łączy internetowych, w których download jest wyższy niż upload, symetryczny światłowód zapewnia równe wartości pobierania i wysyłania danych.

 

Dla kogo jest internet światłowodowy?

>Światłowód to technologia, z której skorzystać mogą oczywiście wszyscy. Jest jednak szczególnie polecany konkretnym grupom odbiorców. To m.in. miłośnicy oglądania filmów w bardzo wysokiej jakości - 4K lub 8K - przez internet. Możliwości światłowodu docenią też gracze video, dla których ważna jest nie tylko wyjątkowa szybkość, ale też stabilność, jaką zapewnia łącze światłowodowe.

 

Gdzie można zainstalować światłowód?

Lokalizacja odgrywa kluczowe znaczenie w kontekście instalacji światłowodu. Internet światłowodowy można zainstalować wyłącznie w miejscach, gdzie istnieje do tego dostosowana infrastruktura. W efekcie szybki światłowód jest domeną głównie dużych miast oraz np. nowych osiedli mieszkaniowych. Trudniej o niego np. w centrach czy starszym budownictwie. Aby sprawdzić, czy możliwe jest zainstalowanie światłowodu warto skorzystać z wyszukiwarki platformy PanWybierak.pl, która analizuje mapy operatorów w kontekście zasięgu ich usług sieciowych. Dzięki temu można sprawdzić, czy w danej lokalizacji można zamówić internet światłowodowy, czy trzeba zadowolić się jednak typowym łączem stacjonarnym.

 

Jakie są zalety internetu światłowodowego?

Niewątpliwie, internet światłowodowy to rozwiązanie, które idealnie wpisuje się w dzisiejsze potrzeby odbiorców - zarówno jako internet do domu jak i dla firmy. Podstawową zaletą światłowodu jest wyjątkowo duża przepustowość - nieprzeciętne możliwości przesyłowe, czyli ponadprzeciętna szybkość sieci. Innymi zaletami światłowodów są również:

 • ● niewielkie rozmiary - światłowód jest znacznie mniejszy w porównaniu do typowego okablowania internetowego, co jest ważne np. w kontekście wykończenia wnętrz
 • ● lekkość łącza
 • ● temperatura - okablowanie się nie nagrzewa podczas pracy
 • ● bardzo wysoka odporność na potencjalne zakłócenia radiowe i magnetyczne
 • ● niski ping
 • ● szybkie buforowanie
 • ● stabilna szybkość przy korzystaniu z łącza przez wiele osób.

W praktyce można więc zakładać, że światłowód w domu będzie mniej zauważalny niż typowe kable internetowe. Jednocześnie - zwiększą się możliwości użycia takiego typu łącza.

 

Jakie są wady internetu światłowodowego?

Zdecydowanie więcej jest zalet światłowodu. Jedyną wadą takiej technologii jest ryzyko uszkodzenia. Światłowód to stosunkowo delikatna struktura, którą łatwo uszkodzić zarówno podczas produkcji jak i montażu. Aby internet światłowodowy działał tak, jak tego oczekujesz - szybko, stabilnie i sprawnie - wiązki powinny być właściwie ułożone przy możliwie najmniejszej ilości zgięć. Dzięki temu transfer danych przez światłowód będzie szybki i niezawodny.

 

Na co zwrócić uwagę wybierając internet światłowodowy?

Podstawowym kryterium powinna być cena internetu światłowodowego. Ważne są też:

 • ● szybkość pobierania danych
 • ● szybkość wysyłania danych
 • ● modem Wi-Fi - w cenie lub nie
 • ● czas umowy.

   

 

Jak działa porównywarka ofert internetu światłowodowego?

Porównywarka usług telekomunikacyjnych Pan Wybierak zapewnia regularną analizę wszystkich ofert światłowodu w Polsce. Na podstawie zróżnicowanych czynników sprawdzamy, kto zapewnia najlepszy internet światłowodowy.

 

Jak porównanie wygląda aktualnie?

Sprawdzając propozycje internetu światłowodowego od Vectry, UPC, Orange czy innych marek widać, jak znacząco mogą różnić się zarówno ceny. Podlegają one regularnym zmianom. Pan Wybierak to porównywarka, która na bieżąco aktualizuje dane dając przegląd tego, jak obecnie kształtują się warunki dostawców internetu w Polsce. PanWybierak.pl to platforma do analizy ofert internetu oraz złożenia zamówienia online. Serwis jest jedynym takim medium certyfikowanym przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Masz więc pewność, że wszystkie oferty internetu światłowodowego są rzeczywiście aktywne. Dzięki bieżącej aktualizacji danych od operatorów, ceny internetu doskonale obrazują, ile trzeba przeznaczyć miesięcznie na łącze. Wpisując swój adres w wyszukiwarce Pana Wybieraka generujesz zestawienie aktualnych ofert aktywnych w Twojej lokalizacji. W ten sposób wiesz, czy w danej lokalizacji jest internet światłowodowy. Wybierając jedną z ofert online lub kontaktując się z biurem obsługi klienta możesz szybko i sprawnie zamówić daną usługę bez formalności, jakie związane są z wizytami w biurach stacjonarnych.