Twój komputer i dostawca
Uzyskiwanie danych operatora...
Najbliższy serwer pomiarowy
OVH Warszawa
Ping test
Ping
Pobieranie
Wysyłanie

Test szybkości Internetu – jak sprawdzić prędkość łącza?

W momencie, w którym nasz komputer zaczyna mieć problemy z płynnym ładowaniem stron internetowych, filmów oraz innych multimediów, wielu z nas winą obarcza dostawcę Internetu.

Osoby mniej zorientowane, często nie wiedzą jaką prędkością łącza internetowego tak naprawdę dysponują, nie zawsze zdają sobie również sprawę z tego, że deklarowana w umowie szybkość połączenia nie musi zawsze utrzymywać się na stałym poziomie. Sprawy nie ułatwia również szeroki wachlarz rozmaitych technologii dostępu do sieci. W zależności od miejsca zamieszkania i możliwości operatora możemy być połączeni z siecią za pomocą światłowodu, który najczęściej jest optymalnym i najbardziej wydajnym rozwiązaniem, lub też technologii LTE ,czy radiowej transmisji danych – tu wszystko zależy od miejsca naszego zamieszkania, bowiem na wsi lub w niektórych mniejszych miejscowościach nie ma możliwości poprowadzenia światłowodu. Charakterystyka każdej z tych technologii może wpływać na prędkość połączenia. Rodzi się więc pytanie – jak sprawdzić prędkość łącza?

Tu z pomocą przychodzi nasz test szybkości Internetu – w kilka chwil każdy może sprawdzić jakim łączem dysponuje. Jak to działa? Aplikacja sprawdza zarówno prędkość wysyłania, jak i odbioru danych przez nasz komputer. O czym decydują wspomniane parametry? Prędkość odbioru danych wpływa głównie na komfort przeglądania zasobów sieci – stron internetowych, dużych galerii zdjęć, filmów z rozmaitych platform streamingowych. Jeśli borykasz się z problemem ciągłego buforowania filmów na YouTube, czy Netflixie możesz mieć problem właśnie z prędkością odbioru danych. Można śmiało powiedzieć, że dla większości z nas to właśnie ona jest najważniejsza. Jednakże, w takim razie o czym decyduje prędkość przesyłu danych z naszego komputera? Na ten parametr powinny zwrócić uwagę szczególnie osoby, które wykorzystują połączenie z Internetem do wysyłania plików o dużym rozmiarze np. filmów wideo w wysokiej jakości, zdjęć, grafik – a więc są to ludzie, dla których stabilne i szybkie łącze jest podstawowym narzędziem pracy zawodowej.

Dlaczego warto wykonać test szybkości Internetu?

Powodem do wykonania testu prędkości łącza powinna być przede wszystkim dbałość o własny komfort, dzięki testowi możemy sprawdzić czy nasz dostawca Internetu wywiązuje się z zawartej z nim umowy. Dodatkowo dzięki świadomości tego jakim połączeniem dysponujemy możliwe jest sprawdzenie czy przypadkiem nie jest ono niewspółmiernie drogie do tego co otrzymujemy. Znając prędkość naszego Internetu możemy również porównać to co oferuje nasz operator z ofertami innych dostawców.

Czy prędkość łącza jest naprawdę tak ważna?

Bądźmy szczerzy, obecnie wybierając dostawcę Internetu zwracamy uwagę głównie na dwa aspekty – prędkość łącza oraz wysokość abonamentu. Szybkość jest ważna głównie ze względu na to, iż obecnie mamy do czynienia z niezwykle dynamicznym rozwojem technologii dostępu do sieci. Wiele serwisów do płynnego działania wymaga od nas abyśmy posiadali Internet o określonej, minimalnej prędkości. Tak więc szybkości łącz internetowych, oferowanych niegdyś przez operatorów wydają się dziś śmieszne – dlatego warto wykonać nasz test i sprawdzić czy połączenie jakim dysponujemy nie jest już reliktem dawnych czasów.